Тема: Закріплення та узагальнення вивченого про речення
Мета: повторити
і закріпити знання учнів про речення; формувати навички правильного інтонування
речень; удосконалювати вміння ділити текст на речення, доповнювати речення
потрібними за змістом словами; розвивати зв'язне мовлення школярів; виховувати
любов до книги.
Тип уроку: комбінований
(формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав —
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
ІІ. Повторення
вивченого матеріалу
1. Перевірка
домашнього завдання (с.26,впр.47)
— Почитайте
складений текст.
— До якого
типу текстів він належить?
— Які слова і
словосполучення використали під час складання тексту-міркування
ІІІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми вирушаємо у подорож країною Граматики, а до
якого саме міста цієї країни ми помандруємо, допоможе з’ясувати хвилинка
каліграфії.
Хвилинка каліграфії .
Гра
«Утвори слово»
—Із першої, другої і т.д. букв утворіть слово, запишіть
його.(Речення)
(Рясні, вересень, річка, переліт, осінній, вбрання,
красуня.)
— Якою темою об’єднані дані слова? (Осінь)
Це і буде
назва того міста, куди ми сьогодні помандруємо.
— Яку назву має місто? (Речення)
— Запишіть
це слово.
— Містом Речення ми мандрували у 2-му класі, тому дещо
нам уже відомо.
— Сьогодні на уроці ми пригадаємо, що виражає речення, як
знайти межі речення, будемо доповнювати речення потрібними за змістом словами.
— Для чого нам потрібні ці знання? (Без цих знань ми
не зможемо оволодіти рідною мовою, не зможемо вільно спілкуватися одне з
одним.)
IV .Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. Інтонування
речень (с. 27, впр. 48)
— Прочитайте виразно вірш. Пам’ятайте! У кінці речення голос
понижується. Між реченнями робіть паузу.
— Скільки речень у цьому
тексті?
— Спишіть текст.
— Підкресліть головні слова в
першому реченні.
2. До твого словничка
— Як ви розумієте значення слів
кедр, смерека?
3. Гра «Упіймай речення»
— Серед записів знайдіть і прочитайте речення. Поясніть
свій вибір.
Настала золота осінь.
У повітрі летить
Птахи вирушають у далеку
Все нижче ходить над землею сонце.
Яка чудова пора року — осінь!
— Які рядки не є реченнями? Доведіть свої міркування.
— Доповніть незавершені речення словами так, щоб вони
виражали закінчену думку.
4. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 27)
5. Гра «Доповни речення» (впр. 49, с. 27)
— Доповніть незавершені речення словами з довідки так,
щоб вони виражали закінчену думку.
— Прочитайте ще раз усі речення.
— Поясніть, як ви їх розумієте?
— Запишіть утворені прислів’я.
— У виділеному доповненому реченні підкресліть головні
слова.
6. Фізкультхвилинка
1. Словникова робота
Що ж, до неї недалеко: два квартали і ріжок.
Г. Черінь
— Слово бібліотека складається з двох грецьких
слів: бібліос— «книга», теке— «сховище».
— Утворіть словосполучення зі словом бібліотека.
Записатися в...; відвідати...; прийти з...
— Запишіть синоніми до слова бібліотека. (Книгосховище,
книгозбірня)
2. Поділ
тексту на речення (с. 28,
впр. 50)
— Прочитайте текст, поділивши його на речення.
— Про що йдеться в тексті? Перекажіть його.
Висновок. Речення зв’язані між собою за змістом.
3. Самостійна робота
— Спишіть текст вправи 50, розставляючи розділові знаки.
4. Бесіда
— Який це тип тексту?
— Назвіть речення, які висловлюють повідомлення; питання;
спонукання до дії. Який розділовий знак ви поставите в кінці таких речень?
Висновок.
Відповідно до мети
висловлювання речення поділяються на розповідні, питальні, спонукальні.
VI. Підсумок уроку
— Які ознаки має речення?
— Як правильно оформити речення за допомогою інтонації на
письмі?
— З якої букви починаємо писати перше слово в реченні?
VII. Домашнє завдання
С. 28, впр
.51
І група – списати текст, розставити розділові знаки;
ІІ група – з виділеними словами скласти речення.
Тема: Види речень за метою висловлювання
Мета: розширити знання учнів про види речень за метою
висловлювання; вчити правильно ставити розділові знаки в кінці речення;
формувати навички правильного інтонування речень; розвивати вміння аналізувати,
співставляти; виховувати любов до
мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання:
підручник, зошит, таблиця «Типи речень за метою висловлювання»
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Діти
— просто молодці
Працюватимем старанно,
Щоб почути у
кінці
Що у нашім 3-м класі
Діти просто
молодці.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (с.28,впр.51)
1-2 учні зачитують складені тексти за темою «Для чого
існують бібліотеки?»
— До якого типу текстів він належить? Чому? (Міркування
учнів.)
2. Гра «Перевір себе»
(Визначення
правильного твердження:
- Речення –
це кілька слів.
- Речення –
це словосполучення.
- Речення –
це зв’язані за змістом слова.
3. Гра «Розсипанка»
( Робота з
деформованим текстом)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми пригадаємо, які бувають речення за метою
висловлювання. Будемо вчитися правильно писати їх та вимовляти з правильною
інтонацією, а також будемо вчитися правильно ставити розділові знаки в кінці
речень.
IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за вправою 52 (с. 29)
— Прочитайте і відгадайте загадку.
— Поясніть, як ви розумієте значення слова борня.
— Спишіть загадку.
— Скільки речень у загадці?
— Про що вони повідомляють?
2. Вправа «Мікрофон»
— Доведіть, що за метою висловлювання речення, якими
записана загадка, є розповідними.
3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 29)
— Які речення називаються розповідними?
— Який розділовий знак ставимо в кінці такого речення?
4. Робота в групах (с. 29, впр. 53)
— Прочитайте речення з відповідною інтонацією.
— Поясніть, як ви розумієте значення слова абонемент.
— Які це речення за метою висловлювання?
— Запишіть запитання і відповіді на них.
5. Звітування груп
6. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 29)
— Які речення називаються питальними?
— Який розділовий знак ставимо в кінці такого речення?
7. Фізкультхвилинка
8. Робота за вправою 54 (ст. 30)
— Прочитайте текст.
— Як слід читати книжку?
— Де можна знайти значення невідомих слів?
— Що слід знати, крім назви книги?
— Прочитайте речення, які спонукають до дії.
— Як називаються такі речення?
9. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 30)
10. Вибіркове списування
— Спишіть питальні речення з вправи 54.
— Випишіть виділене слово.
— Визначте в ньому кількість букв і звуків.
V. Узагальнення та систематизація знань
1. Робота за
таблицею на дошці
Типи речень за метою висловлювання
|
||
Розповідне
|
Питальне
|
Спонукальне
|
у реченні про когось або
про щось розповідають
|
у реченні про когось або
про щось запитують
|
у реченні когось спонукають до певної дії
|
У кінці речення
ставиться крапка
|
у кінці речення ставиться знак питання
|
у кінці речення
ставиться крапка або знак оклику
|
2. Творча робота
— Перебудуйте речення з розповідних на спонукальні.
Треба берегти кожну хвилину.
Діти шанують батька і неньку.
Мама попросила Оленку купити хліб.
VI. Підсумок уроку
— Які бувають речення за метою висловлювання?
— Яке речення називають розповідним? Питальним?
— Що виражає спонукальне речення? Наведіть приклади.
—Які розділові знаки ставимо в кінці розповідного,
питального, спонукального речень?
VII. Домашнє завдання
С. 30,
вправа 55
- Спишіть спонукальні речення із вправи 54.
Тема: Речення окличні та неокличні
Мета: дати учням поняття про
окличні та неокличні речення; виробляти навички
правильного інтонування речень відповідно до розділового знаку в кінці речення; вдосконалювати навички грамотного каліграфічного письма;
розвивати зв’язне мовлення; виховувати культуру писемного мовлення.
Тип уроку: комбінований (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит, ілюстрації із зображенням осені.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
Попрацюємо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім 3-м класі
Діти
— просто молодці.
ІІ. Актуалізація
опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (с. 43, впр. 84)
— Прочитайте виразно кожне речення.
— Які це речення за метою висловлювання?
— До чого вони нас спонукають? .
2. Гра «Хто
краще?»
— Прочитайте речення з відповідною інтонацією.
— Поставте у кінці кожного речення потрібний розділовий
знак.
— Запишіть речення в зошити.
Хто черговий у класі...
Діти, не збирайте незнайомих грибів...
Соловейко співає веселу пісеньку...
• Фронтальна бесіда
— Що містить речення?
— Які бувають речення за метою висловлювання?
— Які розділові знаки ставимо в кінці розповідного
речення? питального?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми дізнаємося, якими бувають речення за
інтонацією, будемо вчитися правильно інтонувати їх та знаходити в тексті.
IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
VII.
Робота
за вправою 57 (с. 31)
— Прочитайте і перекажіть текст.
— Спишіть текст.
— Прочитайте розповідні речення.
— Скільки в тексті питальних речень? Зачитайте їх.
— Прочитайте речення, після яких стоїть знак оклику,
передаючи почуття захоплення, радості, здивування.
— Які з них спонукають до дії? (Оберігаймо природу!)
2. Пояснення вчителя. Ознайомлення з окличними реченнями
— Речення можуть виражати почуття того, хто говорить або
пише. Вимовляються вони при цьому з особливою окличною інтонацією: Прекрасна
моя українська земля!
Окличними можуть
бути розповідні, питальні, спонукальні речення. У кінці таких речень ставиться
знак оклику. В окличних реченнях можуть виражатися почуття радості,
задоволення, захоплення, співчуття (до когось), смутку, незадоволення,
обурення, суму, гніву, сорому, болю, страху, гордості, любові, вдячності,
тривоги, ніжності, протесту, поваги.
— Прочитайте
речення. Вимовте їх з окличною інтонацією.
Я слухаю голос природи. (Я слухаю голос природи!)
Хіба можна не чути голосу природи? (Хіба можна не чути голосу природи?!)
Слухайте голоси природи. (Слухайте голоси природи!)
3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 31)
— Назвіть розповідні окличні речення з вправи 57. (Дуже
рясно вродила горобина! А скільки шишок, жолудів, яблучок — кисличок!
Виросло багато грибів!)
— Назвіть питальне окличне речення з вправи 57. (Ну як
не дивуватися мудрій природі?!)
Висновок.Окличними можуть бути розповідні, питальні та спонукальні
речення.
4. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення та систематизація знань
1. Робота за
вправою 58 (с. 31-32)
— Прочитайте виразно текст.
— З яких частин він складається?
— Доберіть до тексту заголовок.
2. Вибіркове
списування
— Випишіть окличні речення.
3. Робота за
вправою 59 (с. 32)
— Прочитайте текст мовчки, розставляючи розділові знаки.
— Прочитайте речення вголос відповідно до розділового
знака в кінці.
Інтонування
окличних речень
— Прочитайте підкреслене речення так, щоб інтонаційно
щоразу виділяти
Яка чудова
рання осінь!
Яка чудова рання осінь!
Яка чудова рання осінь!
Яка чудова рання осінь!
4. Цікаво знати!
Розділові знаки в
реченні існують в усіх мовах. Так ось, наприклад, в Іспанії знак оклику та знак
питання ставляться не лише в кінці відповідних речень, а й на початку. Учителі
вважають, що це допоможе учням відразу зрозуміти, з якою інтонацією слід читати
речення. Причому на початку речення розділовий знак ставиться догори ногами, а
в кінці речення — як зазвичай.
VI. Підсумок уроку
— Які бувають речення за метою висловлювання?
— Які бувають речення за інтонацією?
— Чи можна у мовленні обійтися без окличних речень? Чому?
VII. Домашнє завдання
С.32 вправа 60
Спишіть вправу 59, розставляючи розділові знаки – І
група;
підкресліть окличні речення – ІІ група.
Немає коментарів:
Дописати коментар